Начало Контекст Преди 25 години в Еквадор Хунтата за национално спасение сваля президента Хамил Мауад от поста, заради доларизацията на страната
221
Хроника

Преди 25 години в Еквадор Хунтата за национално спасение сваля президента Хамил Мауад от поста, заради доларизацията на страната

Ниските социално-икономически показатели на Еквадор създават силно недоволство сред населението, което води до стачки и социални мобилизации в страната.В края на 1999 г. и началото на 2000 г. ситуация в Еквадор се влошава.

| 22 Януари 2025, 07:00 ч.
Преди 25 години в Еквадор Хунтата за национално спасение сваля президента Хамил Мауад от поста, заради доларизацията на страната
Преди 25 години в Еквадор Хунтата за национално спасение сваля президента Хамил Мауад от поста, заради доларизацията на страната
Снимка © DFA

Ниските социално-икономически показатели на Еквадор създават силно недоволство сред населението, което води до стачки и социални мобилизации в страната. В края на 1999 г. и началото на 2000 г. ситуация в Еквадор се влошава. Сериозната икономическа криза се отразява на инфлацията, която се повишава до 60,7% през 1999 г., най-високата в полукълбото, а през януари 2000 г. се покачва до 78,1%, което е най-високият месечен процент на инфлация от 32 години. Брутният вътрешен продукт спада със седем пункта през 1999 г.  През същата година валутата пада с 67%, процентът на рецесия е 7,5%, а външният дълг надхвърля 13 милиона щатски долара. Нивото на безработица се повишава до 17%, а 62,5% от жителите на Еквадор живеят под прага на бедността.

Икономиката на Еквадор, която към 2000 г. възлиза на приблизително 18 милиона щатски долара, до голяма степен зависи от валутните приходи, получени от износа на масло, банани, скариди и цветя. На 8 март 1999 г. правителството затворя 39 търговски банки в страната в рамките на една седмица поради влошаващата се финансова криза. На 9 март 1999 г. президентът Мауад обявява извънредно положение за 60 дни и обявява програма за икономии.

На 9 януари 2000 г. президентът Хамил Мауад предлага доларизацията на икономиката като начин за спиране на сериозната икономическа криза в страната и по-специално спада на сукре (бел. ред. парична единица на Еквадор до 2000 г.), спадът е с 20% за една седмица. Еквадорците протестират срещу внезапната загуба на тяхната покупателна способност, спекулациите и ескалацията на разходите за живот, причинени от новия паритет, корупцията в банковия сектор и поредицата от неуспешни правителствени мерки. Планът Мауад предвижда използването на долара за всички търговски сделки, както и определянето на заплатите и цените в американска валута.

В 9:30 ч. сутринта на 21 януари 2000 г. Антонио Варгас заповядва на последователите си да се придвижат към сградата на Върховния съд. По същото време полковник Лусио Гутиерес се присъединява към местното движение. Коренното население превзема залата на Конгреса и в 10:40 сутринта бунтовниците издават първото си съобщение за медиите, като премахват правителството на Мауад и назначават „Хунта за национално спасение“, която да го замени. Хунтата се състои от Антонио Варгас, президент на Конфедерацията на коренното население на Еквадор (CONAIE), полковник Лусио Гутиерес, бивш председател на Върховния съд и Карлос Солорзано. До обяд Гутиерес е заменен от полковник Фаусто Кобо. Около полунощ последният е сменен от генерал Карлос Мендоса.

Сутринта на 22 януари 2000 г. генерал Мендоса внезапно обявява, че разпуска хунтата, която ръководи, като по този начин слага край на краткото управление на хунтата, резултат от първия държавен преврат от десетилетие срещу избран президент на Латинска Америка. Генерал Мендоса обявява, че предприема това действие, за да предотврати изолацията на Еквадор от международната общност. Постоянната хунта продължава само три часа. Международната общност заплашва да наложи икономическо и политическо ембарго на новия режим. В резултат на това генерал Карлос Мендоса, бивш началник на Съвместното командване на въоръжените сили подава оставка от военната си длъжност и се отказва от триумвирата в полза на законово и конституционно решение на кризата, за да улесни наследяването от бившия вицепрезидент Густаво Нобоа.

В следващите дни полковник Лусио Гутиерес е задържан заедно с 11 офицери в резултат на военния бунт. На 27 януари 2000 г. началникът на въоръжените сили Телмо Сандовал обявява, че четирима полковници и десетки офицери са арестувани в резултат на подкрепата им за местното въстание.

След преврата Мауад бяга от Еквадор и се установява в САЩ, където работи като преподавател в Харвардския университет.

В емисия „Международна информация“ четем:

В Еквадор бе провъзгласена Хунта за национално спасение

Кито, 22 януари 2000 г.  // Ръководителят на Националната конфедерация на индианците в Еквадор Антонио Варгас обяви създаването на Хунта за национално спасение, председателствана от полковник Лусио Гутиерес,представен като президент на Еквадор, предадоха осведомителните агенции.

Варгас, който заедно със стотици индианци и група военни, нахлу в парламента в Кито, бе избран за председател на Националния конгрес. Според националната телевизия съобщението за създаване на Хунта е било направено в парламента и е било посрещнато с овации от окупиращите го 1500 индианци.  Други 10 000 индианци са се събрали около сградата на Национална конгрес.

Преди това еквадорските въоръжени сили призоваха президента Хамил Мауад да подаде оставка. Той обаче отказа да се подчини на армията и в обръщение по телевизия подчерта, че може да бъде свален от власт само със сила.  "Ако става дума за военен преврат нека метежниците да влязат в двореца и да ме арестуват", заяви Мауад.

Впоследствие осведомителните агенции съобщиха, че еквадорският президент и членове на правителството му са напуснали двореца и са се отправили в неизвестна посока.

Противоречиви са съобщенията за позицията на еквадорските въоръжени сили. Част от офицерите открито застанаха на страната на превратаджиите, а министърът на отбраната Карлос Мендоса осъди действията на офицерите, като в същото време настоя за оставка на президента. Засега се смята, че президентската гвардия и полицията остават верни на държавния глава.

Съединените щати, Организацията на американските държави /ОАД/ и множество латиноамерикански и европейски страни осъдиха опита за държавен преврат в Еквадор. Говорител на Държавния департамент на САЩ предупреди за катастрофалните последици за Еквадор от евентуален държавен преврат и призова за спазване на конституционния ред. Президентите на Боливия, Колумбия, Перу и Венецуела изразиха твърдата си подкрепа за демократичния режим в Еквадор и за законно избрания президент Мауад.

Същевременно бившият президент на Еквадор Абдала Букарам, който от три години е в изгнание в Панама, предупреди индианците за опасността от установяване на военен режим в страната. "Със или без Мауад еквадорците трябва на всяка цена да избегнат идването на власт на военните и да защитят демокрацията", заяви Букарам който навремето под натиска на военните бе обявен от парламента за невменяем и неспособен да ръководи страната.

***

Тричленен съвет поема властта в Еквадор

Кито, 22 януари 2000 г. // Началник-щабът на въоръжените сили на Еквадор, генерал Карлос Мендоса обяви тази сутрин, че тричленен съвет поема властта в страната на мястото на непопулярния президент Хамил Мауад, предадоха Ройтерс и АФП.

В триумвирата влизат генерал Мендоса, бившият член на Върховния съд Карлос Солорсано и лидерът на Конфедерацията на индианците в Еквадор Антонио Варгас.

Засега е неясна съдбата Хамил Мауад, който напусна президентския дворец в Кито. Според Варгас президентът бил задържан във военновъздушна база в Кито. Тази информация обаче не бе потвърдена от генерал Мендоса, който заяви, че не знае къде се намира Мауад.

***

Сваленият еквадорски президент признава новия държавен глава

 ЕС осъжда нарушаването на демократичния ред

Кито, 22 януари 2000 г. // Сваленият с преврат еквадорски президент Хамил Мауад днес обяви, че подкрепя новия държавен глава на страната, досегашния вицепрезидент Густаво Нобоа, който пое поста с подкрепата на военните, предаде Ройтерс. С предаването на президентския пост на Нобоа както изглежда, бе сложен край на политическата криза в Еквадор, която избухна вчера, след като група индианци завзеха сградата на парламента. Опитът за преврат доведе за кратко време до сформиране на хунта с участието на представител на военните, на индиански лидер и на бивш съдия. Армията обаче оттегли подкрепата си за тричленната хунта, след като представителят на военните генерал Карлос Мендоса излезе от него.

Близки на друг еквадорски генерал, Лусио Гутерес, който предвождаше вчера индианците при завземането на сградата на Конгреса, съобщиха, че той е бил арестуван.

Същевременно агенция Франс прес предаде от Сантяго, че сваленият еквадорски президент Мауад е поискал политическо убежище в Чили. Според дипломатически източник чилийското правителство взимало всички мерки да удовлетвори молбата на Мауад, чието местонахождение засега остава неизвестно.

В Лисабон председателството на Евросъюза разпространи декларация, в която осъжда "насилственото нарушаване на демократичния ред" в Еквадор и призовава към въздържаност и бързо нормализиране на обстановката.

Генералният секретар на ООН Кофи Анан изрази в изявление "твърдото си убеждение, че поддържането на конституционния ред и законността най-добре отговарят на интересите на Еквадор и на народа му", съобщи Ройтерс.

Редица правителства на европейски и американски държави, между които Англия, Франция, САЩ, Канада призоваха днес Еквадор да реши политическата криза с демократични средства и осъдиханпоследните събития там.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кметът на Борино предлага да бъде изготвени проекти за парк в общинския център и водоем в село Ягодина
Общински съвет Борино ще проведе днес редовно заседание, става известно от публикувания на сайта на общинска администрация дневен ред. Основна част от докладните записки, внесени з ...
Депутатите ще обсъдят промени в Закона за БНБ и ще изберат постоянни парламентарни комисии
Парламентът ще започне работа с обсъждане на първо четене на промени в Закона за Българската народна банка (БНБ). Това решиха депутатите в началото на пленарното заседание. Председ ...
В област Разград се отчита лек ръст на заболеваемостта от грип
В област Разград се отчита лек ръст на заболеваемостта от остри респираторни заболявания и грип, но засега стойностите остават под епидемичните нива. Това сочи седмичната справка з ...
Предложение за преместване на Домашния социален патронаж е сред точките, които ще разгледат общинските съветници в Сандански
Предложение за преместване на Домашния социален патронаж е сред точките, които общинските съветници в Сандански ще разгледат днес. В дневния ред на сесията, изпратен до медиите, са ...
С церемония по първа копка започнаха строителните дейности за реформиране на Дома за стари хора в новозагорското село Баня
С церемония по първа копка започнаха строителните дейности по проект „Реформиране на Дом за стари хора „Света Петка“, с. Баня. Това съобщиха от пресцентъра на общ ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Драгомир Стойнев е избран за председател на парламентарната група на „БСП-Обединена левица“
Драгомир Стойнев е избран за председател на парламентарната група (ПГ) на „БСП-Обединена левица“ на заседание на групата, съобщиха от пресцентъра на БСП. Негови заместн ...
Жена е блъсната на пешеходна пътека в Пазарджик, съобщиха от полицията
Жена е блъсната на пешеходна пътека в Пазарджик, съобщиха от Областна дирекция (ОД) на МВР в Пазарджик. Сигналът за инцидента е получен тази сутрин. След пристигане на място полица ...
Кметът на Борино предлага да бъде изготвени проекти за парк в общинския център и водоем в село Ягодина
Общински съвет Борино ще проведе днес редовно заседание, става известно от публикувания на сайта на общинска администрация дневен ред. Основна част от докладните записки, внесени з ...
Депутатите ще обсъдят промени в Закона за БНБ и ще изберат постоянни парламентарни комисии
Парламентът ще започне работа с обсъждане на първо четене на промени в Закона за Българската народна банка (БНБ). Това решиха депутатите в началото на пленарното заседание. Председ ...
Танцовата двойка Виктория Александрова и Петър Величков са "Спортисти на годината“ в Пазарджик
Танцовата двойка Виктория Александрова и Петър Величков са "Спортисти на годината“ в Пазарджик за 2024 година. Призът им беше връчен на специална церемония в Драматично - кук ...
Тикер в 09:55 ч.
Драгомир Стойнев е избран за председател на парламентарната група (ПГ) на &bdquo ...
Начало Контекст
221
Хроника

Преди 25 години в Еквадор Хунтата за национално спасение сваля президента Хамил Мауад от поста, заради доларизацията на страната

Ниските социално-икономически показатели на Еквадор създават силно недоволство сред населението, което води до стачки и социални мобилизации в страната.В края на 1999 г. и началото на 2000 г. ситуация в Еквадор се влошава.

| 22 Януари 2025, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Преди 25 години в Еквадор Хунтата за национално спасение сваля президента Хамил Мауад от поста, заради доларизацията на страната
Преди 25 години в Еквадор Хунтата за национално спасение сваля президента Хамил Мауад от поста, заради доларизацията на страната
Снимка © DFA

Ниските социално-икономически показатели на Еквадор създават силно недоволство сред населението, което води до стачки и социални мобилизации в страната. В края на 1999 г. и началото на 2000 г. ситуация в Еквадор се влошава. Сериозната икономическа криза се отразява на инфлацията, която се повишава до 60,7% през 1999 г., най-високата в полукълбото, а през януари 2000 г. се покачва до 78,1%, което е най-високият месечен процент на инфлация от 32 години. Брутният вътрешен продукт спада със седем пункта през 1999 г.  През същата година валутата пада с 67%, процентът на рецесия е 7,5%, а външният дълг надхвърля 13 милиона щатски долара. Нивото на безработица се повишава до 17%, а 62,5% от жителите на Еквадор живеят под прага на бедността.

Икономиката на Еквадор, която към 2000 г. възлиза на приблизително 18 милиона щатски долара, до голяма степен зависи от валутните приходи, получени от износа на масло, банани, скариди и цветя. На 8 март 1999 г. правителството затворя 39 търговски банки в страната в рамките на една седмица поради влошаващата се финансова криза. На 9 март 1999 г. президентът Мауад обявява извънредно положение за 60 дни и обявява програма за икономии.

На 9 януари 2000 г. президентът Хамил Мауад предлага доларизацията на икономиката като начин за спиране на сериозната икономическа криза в страната и по-специално спада на сукре (бел. ред. парична единица на Еквадор до 2000 г.), спадът е с 20% за една седмица. Еквадорците протестират срещу внезапната загуба на тяхната покупателна способност, спекулациите и ескалацията на разходите за живот, причинени от новия паритет, корупцията в банковия сектор и поредицата от неуспешни правителствени мерки. Планът Мауад предвижда използването на долара за всички търговски сделки, както и определянето на заплатите и цените в американска валута.

В 9:30 ч. сутринта на 21 януари 2000 г. Антонио Варгас заповядва на последователите си да се придвижат към сградата на Върховния съд. По същото време полковник Лусио Гутиерес се присъединява към местното движение. Коренното население превзема залата на Конгреса и в 10:40 сутринта бунтовниците издават първото си съобщение за медиите, като премахват правителството на Мауад и назначават „Хунта за национално спасение“, която да го замени. Хунтата се състои от Антонио Варгас, президент на Конфедерацията на коренното население на Еквадор (CONAIE), полковник Лусио Гутиерес, бивш председател на Върховния съд и Карлос Солорзано. До обяд Гутиерес е заменен от полковник Фаусто Кобо. Около полунощ последният е сменен от генерал Карлос Мендоса.

Сутринта на 22 януари 2000 г. генерал Мендоса внезапно обявява, че разпуска хунтата, която ръководи, като по този начин слага край на краткото управление на хунтата, резултат от първия държавен преврат от десетилетие срещу избран президент на Латинска Америка. Генерал Мендоса обявява, че предприема това действие, за да предотврати изолацията на Еквадор от международната общност. Постоянната хунта продължава само три часа. Международната общност заплашва да наложи икономическо и политическо ембарго на новия режим. В резултат на това генерал Карлос Мендоса, бивш началник на Съвместното командване на въоръжените сили подава оставка от военната си длъжност и се отказва от триумвирата в полза на законово и конституционно решение на кризата, за да улесни наследяването от бившия вицепрезидент Густаво Нобоа.

В следващите дни полковник Лусио Гутиерес е задържан заедно с 11 офицери в резултат на военния бунт. На 27 януари 2000 г. началникът на въоръжените сили Телмо Сандовал обявява, че четирима полковници и десетки офицери са арестувани в резултат на подкрепата им за местното въстание.

След преврата Мауад бяга от Еквадор и се установява в САЩ, където работи като преподавател в Харвардския университет.

В емисия „Международна информация“ четем:

В Еквадор бе провъзгласена Хунта за национално спасение

Кито, 22 януари 2000 г.  // Ръководителят на Националната конфедерация на индианците в Еквадор Антонио Варгас обяви създаването на Хунта за национално спасение, председателствана от полковник Лусио Гутиерес,представен като президент на Еквадор, предадоха осведомителните агенции.

Варгас, който заедно със стотици индианци и група военни, нахлу в парламента в Кито, бе избран за председател на Националния конгрес. Според националната телевизия съобщението за създаване на Хунта е било направено в парламента и е било посрещнато с овации от окупиращите го 1500 индианци.  Други 10 000 индианци са се събрали около сградата на Национална конгрес.

Преди това еквадорските въоръжени сили призоваха президента Хамил Мауад да подаде оставка. Той обаче отказа да се подчини на армията и в обръщение по телевизия подчерта, че може да бъде свален от власт само със сила.  "Ако става дума за военен преврат нека метежниците да влязат в двореца и да ме арестуват", заяви Мауад.

Впоследствие осведомителните агенции съобщиха, че еквадорският президент и членове на правителството му са напуснали двореца и са се отправили в неизвестна посока.

Противоречиви са съобщенията за позицията на еквадорските въоръжени сили. Част от офицерите открито застанаха на страната на превратаджиите, а министърът на отбраната Карлос Мендоса осъди действията на офицерите, като в същото време настоя за оставка на президента. Засега се смята, че президентската гвардия и полицията остават верни на държавния глава.

Съединените щати, Организацията на американските държави /ОАД/ и множество латиноамерикански и европейски страни осъдиха опита за държавен преврат в Еквадор. Говорител на Държавния департамент на САЩ предупреди за катастрофалните последици за Еквадор от евентуален държавен преврат и призова за спазване на конституционния ред. Президентите на Боливия, Колумбия, Перу и Венецуела изразиха твърдата си подкрепа за демократичния режим в Еквадор и за законно избрания президент Мауад.

Същевременно бившият президент на Еквадор Абдала Букарам, който от три години е в изгнание в Панама, предупреди индианците за опасността от установяване на военен режим в страната. "Със или без Мауад еквадорците трябва на всяка цена да избегнат идването на власт на военните и да защитят демокрацията", заяви Букарам който навремето под натиска на военните бе обявен от парламента за невменяем и неспособен да ръководи страната.

***

Тричленен съвет поема властта в Еквадор

Кито, 22 януари 2000 г. // Началник-щабът на въоръжените сили на Еквадор, генерал Карлос Мендоса обяви тази сутрин, че тричленен съвет поема властта в страната на мястото на непопулярния президент Хамил Мауад, предадоха Ройтерс и АФП.

В триумвирата влизат генерал Мендоса, бившият член на Върховния съд Карлос Солорсано и лидерът на Конфедерацията на индианците в Еквадор Антонио Варгас.

Засега е неясна съдбата Хамил Мауад, който напусна президентския дворец в Кито. Според Варгас президентът бил задържан във военновъздушна база в Кито. Тази информация обаче не бе потвърдена от генерал Мендоса, който заяви, че не знае къде се намира Мауад.

***

Сваленият еквадорски президент признава новия държавен глава

 ЕС осъжда нарушаването на демократичния ред

Кито, 22 януари 2000 г. // Сваленият с преврат еквадорски президент Хамил Мауад днес обяви, че подкрепя новия държавен глава на страната, досегашния вицепрезидент Густаво Нобоа, който пое поста с подкрепата на военните, предаде Ройтерс. С предаването на президентския пост на Нобоа както изглежда, бе сложен край на политическата криза в Еквадор, която избухна вчера, след като група индианци завзеха сградата на парламента. Опитът за преврат доведе за кратко време до сформиране на хунта с участието на представител на военните, на индиански лидер и на бивш съдия. Армията обаче оттегли подкрепата си за тричленната хунта, след като представителят на военните генерал Карлос Мендоса излезе от него.

Близки на друг еквадорски генерал, Лусио Гутерес, който предвождаше вчера индианците при завземането на сградата на Конгреса, съобщиха, че той е бил арестуван.

Същевременно агенция Франс прес предаде от Сантяго, че сваленият еквадорски президент Мауад е поискал политическо убежище в Чили. Според дипломатически източник чилийското правителство взимало всички мерки да удовлетвори молбата на Мауад, чието местонахождение засега остава неизвестно.

В Лисабон председателството на Евросъюза разпространи декларация, в която осъжда "насилственото нарушаване на демократичния ред" в Еквадор и призовава към въздържаност и бързо нормализиране на обстановката.

Генералният секретар на ООН Кофи Анан изрази в изявление "твърдото си убеждение, че поддържането на конституционния ред и законността най-добре отговарят на интересите на Еквадор и на народа му", съобщи Ройтерс.

Редица правителства на европейски и американски държави, между които Англия, Франция, САЩ, Канада призоваха днес Еквадор да реши политическата криза с демократични средства и осъдиханпоследните събития там.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кметът на Борино предлага да бъде изготвени проекти за парк в общинския център и водоем в село Ягодина
Депутатите ще обсъдят промени в Закона за БНБ и ще изберат постоянни парламентарни комисии
В област Разград се отчита лек ръст на заболеваемостта от грип
Предложение за преместване на Домашния социален патронаж е сред точките, които ще разгледат общинските съветници в Сандански
С церемония по първа копка започнаха строителните дейности за реформиране на Дома за стари хора в новозагорското село Баня
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Основна линия
Драгомир Стойнев е избран за председател на парламентарната група на „БСП-Обединена левица“
На преден план
Жена е блъсната на пешеходна пътека в Пазарджик, съобщиха от полицията
Контекст
Кметът на Борино предлага да бъде изготвени проекти за парк в общинския център и водоем в село Ягодина
Контекст
Депутатите ще обсъдят промени в Закона за БНБ и ще изберат постоянни парламентарни комисии
Основна линия
Танцовата двойка Виктория Александрова и Петър Величков са "Спортисти на годината“ в Пазарджик
Местен фокус
Подадох декларация за отказ от имунитета си, каза Лена Бориславова
Сфера
От днес до 28 януари в Пловдив и областта е в сила грипна епидемия
Контекст
В област Разград се отчита лек ръст на заболеваемостта от грип
Основна линия
Добри са условията за туризъм по планините, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК
Контекст
Предложение за преместване на Домашния социален патронаж е сред точките, които ще разгледат общинските съветници в Сандански
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.